Eleganckie szpilki damskie to dziś jeden z atrybutów kobiecości. Trudno wyobrazić sobie bez nich współczesną damską modę, ale niewiele osób wie, że mają one dość krótką historię. Dowiedzcie się, kto zaprojektował pierwsze eleganckie szpilki damskie i uszczęśliwił miliony kobiet na całym świecie.

„Nie wiem, kto wynalazł obcasy, ale wszystkie kobiety dużo mu zawdzięczają” – powiedziała kiedyś Marylin Monroe. Faktycznie, nie wiadomo dziś dokładnie, kto wpadł na pomysł stworzenia butów na wysokim obcasie. Z początku takie dodające wzrostu obuwie miało zgoła utylitarny charakter – służyło mężczyznom do jazdy konnej. Wiadomo natomiast, kto buty na obcasach przekształcił w eleganckie szpilki damskie.

Eleganckie szpilki damskie – naukowy wynalazek

Eleganckie szpilki damskie to dziś nieodzowny element wieczorowych damskich kreacji. Ale nie zawsze tak było. Wynalezienie szpilek to dzieło… myśli naukowej! Opracował je europejski fizyk Olbrecht Kliczka pod koniec XIX wieku. Wkrótce potem w Stanach Zjednoczonych otwarta została fabryka, która zajęła się ich produkcją.

Eleganckie szpilki damskie robią karierę w modzie

Eleganckie szpilki damskie dostępne na rynku są już od ponad 100 lat. Ale w ich historii wyróżnić można kilka ważnych momentów. Pierwszy przypadał na lata dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to produkcją szpilek zajął się znany projektant obuwia Roger Vivier. Kolejny punkt zwrotny w historii szpilek przypada na przełom lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. Tuż po II wojnie światowej Chrisitan Dior zaprezentował swoją słynną kolekcję New Look, w której jednym z ważnych elementów, obok rozkloszowanej spódnicy, kapelusza z ogromnym rondem i rękawiczek do łokcia były buty na zwężającym się obcasie. Owe eleganckie szpilki damskie zaprojektował dla Diora sam Roger Vivier. I tak się zaczęła szalona kariera szpilek.