Eleganckie szpilki damskie to dziś obiekt pożądania niejednej kobiety. Stanowią niezbędny dodatek do wieczorowego stroju. Są esencją kobiecości. Ale nie zawsze tak było.

Kobiety nie mogłyby dziś uwodzić zakładając seksowne i eleganckie szpilki damskie, gdyby nie pewne królowa. O kogo chodzi? Poznajcie jej historię!

Eleganckie szpilki damskie – z włoskiej inspiracji

Eleganckie szpilki damskie to dziś symbol kobiecości. Ale ich przeszłość jest związana z płcią męską. Buty na obcasie zostały wymyślone przez mężczyzn w XVI i z początku miały zgoła utylitarny charakter. Służyły do jazdy konnej, pomagając jeźdźcom utrzymać stopę w strzemieniu. Ale wyłączność na buty na obcasach mężczyznom nie udało się utrzymać…

Eleganckie szpilki damskie – królewski podarunek

Eleganckie szpilki damskie można dziś kupić w każdym sklepie. A to, że możemy zachwycać dzięki nim sex appealem i olśniewać kobiecością zawdzięczamy pewnej francuskiej królowej – Katarzynie Medycejskiej. Aż do chwili jej ślubu z francuskim następcą tronu księciem Orleanu buty na obcasie nosili wyłącznie mężczyźni. Niewielka wzrostem dziedziczka rodu Medyceuszy postanowiła to zmienić. Zapożyczyła obcas od jeźdźców i zamówiła podwyższające ją buty u szewca w Wenecji. W 1533 poszła w ty, jak na owe czasy oryginalnym obuwiu do ślubu. Niedługo potem obyczaj rozpowszechnił się na dworach całej Europy. Pod koniec XVI wieku buty na obcasach nosiła też Elżbieta I, co potwierdza sztych sporządzony w 1593 roku.