Eleganckie szpilki damskie mają niedługą historię, choć mogłoby się wydawać, że są z nami niemal od zawsze. Skąd się wziął pomysł na uszycie pierwszych butów na obcasach? Wyjaśniamy. Uwaga! Poniższe fakty mogą was zaskoczyć!

Eleganckie szpilki damskie to dziś podstawowy element każdej kobiecej garderoby. Niewiele jednak osób wie, jakie jest pochodzenie butów na obcasach. Jesteście ciekawi, jak do tego doszło?

Eleganckie szpilki damskie mają zaskakujące początki!

Eleganckie szpilki damskie stoją dziś w garderobie prawie każdej kobiety. Ale chociaż mogłoby się wydawać, że to kobiety wynalazły szpilki (na przykład po to, by bardziej podobać się mężczyznom), w rzeczywistości wysoki obcas wymyślili mężczyźni!

Eleganckie szpilki damskie to męski wynalazek

Buty na obcasach pojawiły się na arenie historii w XVI wieku (choć niektórzy twierdzą, że już w IX). Z początku nosili je wyłącznie mężczyźni, bo miały one konkretne przeznaczenie. Służyły do jazdy konnej – dzięki nim stopa solidniej osadzona była w strzemieniu. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do rewolucji francuskiej. Jak się okazuje, miała miejsce wówczas również rewolucja w obuwnictwie!

Eleganckie szpilki damskie walczą z rewolucją

Eleganckie szpilki damskie są dziś bardzo popularne. Ale nie zawsze tak było. Zdarzyła się w historii ludzkości i taka epoka, w której obcasy zostały zakazane! Mowa o czasach po rewolucji francuskiej. Zapanowała wówczas równość i nikt nie mógł się wywyższać, więc z butów na obcasach trzeba było zrezygnować. Ale nie na długo. Obuwie dodające wzrostu już wkrótce wróciło w triumfie!